Preskočiť na hlavný obsah

BANDA slovakia world music

Na Slovensku teda nie je veľmi veľa kapiel v obore world music, ktoré by ma zaujali hneď na prvé počutie. Ale kapela BANDA zoskupena okolo Sama Smetanu má u mňa zatiaľ prvenstvo.
          Kapela vznikla v roku 2003 v Bratislave. Na svojej stránke banda.sk o sebe píšu, že vychádzajú z poctivých, autentických koreňov slovenskej ľudovej hudby. Inšpirujúc sa aj inými hudobnými žánrami – starou hudbou, bluesom, jazzom, beatom a muzikou iných národov – najmä balkánskou, keltskou, slovanskou, indickou, karibskou a latinskoamerickou.
Banda používa akustické hudobné nástroje a bohaté vokály s rešpektom k tradícii, ale aj v celkom novej, originálnej podobe. A tieto slová su napísané opravnene. 
         Hoci vznikli v roku 2003 prvý štúdiový album znikol v roku 2010 pod názvom BANDA jedna. Taktiež sa do povedomia  dostali aj hudobnou spoluprácou na hudobno- tanečnom filme Tanec medzi črepinami.
                    
Členovia BANDY sú vynikajúci hudobníci a dlhoročnými skúsenosťami na poli folklórnom ale aj s inými žánrami, čo sa v ich hudbe spojilo do dokonalej symbiózy.

Členovia skupiny:
  • Samo Smetana (husle, mandolína, buzuki, tamburína, spev)
  • Alžbeta Lukáčová (cimbal, heligónka, perkusie, spev)
  • Ivan Hanula (viola, mandolína, buzuki, spev )
  • Peter Obuch (kontrabas, spev )
  • Igor Ajdži Sabo ( bicie nástroje, perkusie, spev )
               
Takže ak máte radi zmes štýlov ťahajúcich ku koreňom nášho kultúrneho kontextu, tak toto je pre vás.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Kamanių Šilelis

Kamanių Šilelis alebo po našom "Lesné čmeliaky" je litovska kapela, pre mňa po Aline Orlovej jedny z najvýraznejších a najzáhadnejších hudobných zoskupení tejto krajiny. Kým Alina je celosvetovo známou novodobou Edith Piaf východu. Kamanių Šilelis môžem prirovnať k Dallímu v hube. Nehrajú sa na žiadny hudobný štýl, oni proste hrajú. Základným prvkom ich počiatočnej tvorby bol folklór. Ako je známe litovský hudobný folklór je veľmi bohatý. jeho základom je ľudová slovesnosť a akási poetickosť. Litovci na to koľko ich je málo, majú vraj najvyšší počet ľudových piesní na svete a v podstate vznikajú stále, pretože tam ľudové pesničkársko je národnou tradíciou. Úvodné slová toto článku som začala písať pred 3 rokmi, a od vtedy som na blog kvôli workoholizmu nenapísala ani mäkké F. Kamaniu Šilelis sú od vtedy v Litve pomerne známe zoskupenie. Vydali album dva albumy  “NAMAI” (“HOME”) , 2017 “Viskas teka” (“Everything flows”) , 2014. Kapelu tvoria Kamilė Gudmonaitė ...

Traditional Gypsy music

Žijú medzi nami, sú súčasťou našej spoločnosti, jedny ich nenávidia, druhý ich milujú. Rómovia, cikáni, gypsy, ľudia s horúcou krvou, temperamentom, ľudia s nadaním a správnym rytmom v srdci. Či už v minulosti, súčastnosti alebo budúcnosti tvoria hudbu, často krát hudbu kvalitnú a rôznorodú. V minulosti sa samozrejme nemohla správna dedinská zabáva zaobísť bez cikánskej kapely s parádnymi husľami, užasným hlasom a krásnymi textami o šukar čhajori. Hudba nebola pre Rómov len možnosťou zárobku, ale mala veľký význam v ich vlastnom živote: znela pri zábavách, krstinách, svadbách, s hudbou vyprevádzali aj zomrelého na poslednej ceste. V týchto prípadoch hrali svoje vlastné - rómske piesne: jedny ťahavé, clivé, druhé temperamentné v čardášovom rytme. Starobylé piesne si zachovali olašskí Rómovia (bývalí kočovníci), hudobné nástroje však nepoužívali; svoj spev a tanec sprevádzali rytmickým vytlieskavaním, udieraním otvorenou dlaňou po tele, luskaním prstami, vydupávaním či rytmickým...

ROM, N ROLL z BOHÉMSKÉ KRAJINY

Rómska hudba naberá na sile a tam kde je POP musí byť automaticky aj UNDERGROUND. Kapela BITUMEN BEAT sa tak môže zdať ako strašná alternatíva, ale popravde nie sú to žiadny nováčikovia na scéne ale dlhoročný skúseny machri na poli hudobnom.  Čo bolo na začiatku?  Mladý rómsky chlapci, venujúci sa hudbe si berú spoločné meno Therne Čhave (mladý chlapci), tohto pomenovanie sa vzdajú, až keď hudobe vyzrejú. A inak to nebolo ani v tomto prípade. Predchodcom Bitumen Beat boli Therne Čhave z Hradca Králové.     Therne Čhave už od svojho vzniku vynikali jedinečnosťou a origialitou.Ich začiatky siahajú do obdobia okolo nežnej revolúcie aj skôr. v 90. rokoch po problémoch so skinheads prerušili svoju hudobnú kariéru, ale okolnosti a chuť hrať boli natoľko silné, že sa na prelomie tisícročia rozhodli opäť hudbe venovať. A popravde nebolo to na škodu, kapela vyčnievala spomedzi cikanskych hudobníkov preto dosiahla nemalé úspechy v Čechách i zahraničí. Rok 2004 ...